Bariérová antikoncepcia pre ženy


Účinná, Bezpečná, Bez hormónov


Ako sa používa FemCap?

Zavádzanie

FemCap sa zavádza hlboko do pošvy na krčok maternice. Žena si ho môže zaviesť aj niekoľko hodín, minimálne však 15 min pred stykom, pretože sexuálne vzrušenie spôsobí zväčšenie veľkosti pošvy a potom nemožno pesar správne nasadiť. Jeho zavádzanie je však jednoduché a rýchle. V pošve môže byť FemCap zavedený najdlhšie 48 hodín.

pred zavedením

Pred vložením FemCapu do pošvy odporúčame vykonať samovyšetrenie, ktorým zistíte vzdialenosť vášho krčku maternice od pošvového vchodu. Tým zistíte, ako hlboko musíte umiestniť FemCap. Vložte prst do pošvy a dotknite sa krčka maternice, nahmatáte ho na konci pošvy ako niečo tuhšieho s malým otvorom uprostred. Krčok maternice je váš cieľ a určuje ako treba FemCap umiestniť. Než FemCap prvýkrát použijete, skúste si ho niekoľkokrát cvične nasadiť a vybrať.

Nasadenie

Najľahšie FemCap nasadíte v stoji s jednou nohou zdvihnutou a opretou, v drepe, alebo v ľahu. Pre zvýšenie ochrany pred počatím, možno FemCap kombinovať so spermicídom. Odporúčame prírodný spermicid Contragel Green.

Na okraj FemCapu aplikujte malé množstvo spermicídom (cca 1 čajová lyžička). Naneste ho do jamky v tenkej vrstve po vonkajšom okraji, s výnimkou miest, kde prsty zvierate pesar. Zabránite tak jeho vyšmyknutiu pri vkladaní.

Prevráťte pesar na druhú stranu a naneste spermicid do žliabku medzi lemom a vypuklou časťou.

FemCap umožňuje opakovaný styk bez toho, aby bolo nutné ho vyberať a znovu zavádzať. Spermicid je však potrebné aplikovať do vagíny pri každom opakovanom styku. Na ukazovák naneste opäť malé množstvo spermicídu a vložte ho čo najďalej do vagíny.

Stlačte FemCap zo strán palcom a prostredníkom do splošteného tvaru. Nasmerujte ho do pošvy stranou, ktorá má väčší okraj. Existujú však ženy, ktorým sa podarí nasadiť FemCap lepšie, ak ho vsunú do pošvy najskôr stranou s kratším okrajom. Je to spôsobené rozdielnosťou anatomickej stavby vagíny každej ženy. Preto odporúčame vyskúšať oba spôsoby.

Jednou rukou roztvorte pysky a druhou vložte sploštený FemCap do pošvy, ako najďalej môžete.

Po vložení uvoľnite stlačenie. Femcap sa roztvorí a vy ho ukazovákom zasuniete až na koniec pošvy. Následným zatlačením na vypuklú časť uprostred FemCapu ho správne umiestnite na krčok maternice.

Prstom skontrolujte, či je FemCap správne prisatý k stenám pošvy. Vznikne tak podtlak, ktorý zabráni jeho pohybu.

Kontrola správneho nasadenia

Okraje správne zavedeného FemCapu priľnú k stenám pošvy. Keď zatlačíte prstom na stred zavedeného FemCapu, ľahko sa prehne a pod vypuklou časťou nahmatáte pevnejšie čípok. Ak sa Vám pod tlakom prsta celý vršok prehne, nesedí FemCap dobre na maternici a je potrebné jeho nasadenie upraviť. Správne nasadený FemCap nie je v tele ženy cítiť.